Tabletki na ból gardła – czym się różnią i które wybrać
Leki

Tabletki na ból gardła – czym się różnią i które wybrać?

W sprzedaży znajdziemy dziesiątki mniej i bardziej popularnych specyfików takich jak pastylki na gardło. Różnią się one głównie substancjami aktywnymi, a więc nie tylko sposobem, ale też skutkami działania. Część z nich to silne preparaty zwierające substancje odkażające i przeciwzapalne, podczas gdy inne jedynie nawilżają gardło, przynosząc ulgę w bólu. Które tabletki na ból gardła wybrać?

Co na infekcyjny ból gardła?

Jeśli przyczyną bólu gardła jest infekcja wirusowa, to najlepiej od razu wybrać tabletki na gardło (zobacz te) zawierające substancje odkażające i przeciwzapalne. Te dwie grupy substancji czynnych pozwalają znacząco przyśpieszyć proces leczenia choroby. Z jednej strony eliminują wirusy lub bakterie bytujące na tylnej ścianie gardła i migdałkach, z drugiej zmniejszają ból i łagodzą obrzęki. Większość silniejszych pastylek na gardło zawiera też substancje nawilżające, dzięki czemu wystarczy ssać jedną z nich, by móc skutecznie walczyć z infekcją.

spray na ból gardła

Nawilżające pastylki na gardło

Drugą grupą tabletek na ból gardła są preparaty czysto nawilżające. Nie mają one żadnych dodatkowych substancji, dzięki czemu z reguły nie trzeba się ograniczać – można ssać aż kilkanaście tego rodzaju tabletek na dzień. Przydają się one osobom, które profesjonalnie pracują głosem (np. aktorom głosowym, lektorom i spikerom radiowym), ale też wszystkim, którym gardło wysycha w okresie jesienno-zimowym. Regularne nawilżanie gardła jest wówczas bardzo istotne, a nawilżające pastylki na gardło są wtedy najskuteczniejszym rozwiązaniem zwykłego bólu gardła, którego przyczyną nie jest infekcja.

Możesz również polubić…